صفحه اصلی > جراحی عیوب انکساری > لنزهای درون چشمی برای اصلاح ... >مقدمه


مقدمه

 

(IOL (INTRAOCULAR LENSES:

لنزهای درون چشمی برای اصلاح نزدیك بینی، دوربینی، آستگماتیسم و آب مروارید كاربرد دارند. برای درمان آب مروارید ابتدا عدسی كدر چشم برداشته شده وسپس لنزهای پلاستیكی جایگزین آن میشود. اما برای اصلاح نزدیك بینی عدسی چشم دست نخورده باقی می ماند و یك لنز قابل انعطاف از طریق شكاف كوچك جلوی عدسی چشم كاشته میشود.


(PHAKIC ITRAOCULAR LENSE (PIOL

برای اصلاح دوربینی، نزدیك بینی و آستیگماتیسم بالا كاربرد دارد.

 

 

لنزهای داخل چشمی Phakic:

لنزهای رایج در آمریکا:

ICL استار: رایج ترین لنز در بازار آمریکاست که هر چند در اتاق خلفی قرار می گیرد اما به نظر می رسد عوارض آن از جمله ایجاد آب مروارید مشابه دیگر لنزهای اتاق قدامی باشد. شماره های نزدیک بینی از 3 تا 20 دیوپتر را اصلاح می کند اما آستیگماتیسم را از بین نمی برد قرار دادن آن از برش 3 میلی متر امکان پذیر است.
AMO verisyse: از آن به عنوان لنز شکست خورده نام می برند. این لنز قبل از ICL مورد تائید قرار گرفت.
 عوارض آن بسیار کم و قابل قبول همچون ICL است. از برش 5 میلی متری وارد چشم می شود و زخم با بخیه بسته می شود در مجموع مورد قبول جراحان است.

 

لنزهای رایج اروپا:

Toric star ICL: هر چند این لنز هم مراحل تائیدش توسط FDA (سازمان غذا و دارو) به عنوان نتایج بهتر از ICL را پشت سر گذاشته اما در آمریکا در دسترس نمی باشد. در بقیه نقاط جهان این لنز به طور گسترده استفاده می شود و روز به روز بیشتر مورد قبول واقع می شود.

Amo veriflex: نسل تاشو (foldable) از لنز verisyse است که از برش کوچک قابل جاگذاری می باشد و محبوبیت روزافزون دارد.

 

لنزهای آینده:

الف) لنزهای اتاق قدامی AMO

ب) لنزهای اتاق قدامی Alcon

ج) لنزهای project

 

مشخصات لنزهای فیکیک ایده آل:

الف) قرار دادن آسان: لنزهای ایده آل باید راحتی عمل را به حد اعمال جراحی رفرکتیو برسانند تا جراحی آب مروارید، تا جراحان رفراکتیو به راحتی آن را برای درمان نزدیک بینی بالا استفاده کنند.

ب) عوارض کم: علاوه بر اینکه عوارض آن در مقایسه با لیزیک باید کم باشد بلکه مشکلات قرار دادن آن نیز باید کاهش یابد. کاهش بهترین دید با اصلاح نباید باشد و معاینه چشم پس از عمل با لنز باید راحت باشد.

ج) به طور کامل عیوب انکساری را اصلاح کند؛ و علاوه بر اینها با اعوجاجات تنظیم شود و آن را کاهش دهد.

د) راحت بتوان آن را برداشت. چون بیمار روزی به آب مروارید دچار می شود باید بتوان آن را برداشت و اگر برای برداشتن آن لازم باشد برش بزرگ ایجاد کنیم یا از وسایل خاصی استفاده شود از معایب آن محسوب می شود.

 

 

 

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر هاشمیان می باشد.

طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طب نگار