صفحه اصلی > ... > لنزهای درون چشمی ... > اصلاح آستیگماتیسم همراه با امتروپی بالا


اصلاح آستیگماتیسم همراه با امتروپی بالا توسط لنزهای داخل چشمی فیکیک اتاق خلفی

(Posterior chamber Toric Implantable Collamer Lens(Toric ICL

 

اصلاح آستیگماتیسم یکی از مشکلات طولانی در چشم پزشکی می باشد. از قدیم روش های مختلفی برای اصلاح آن شامل عینک، لنزهای تماسی، برشهای قوسی در قرنیه تا استفاده از روش های مختلف اصلاح لیزری به کار گرفته شده است.
اخیرا" استفاده از لنزهای داخل چشمی توریک به عنوان روشی کاملا" موثر، سالم و موفق مطرح گردیده است.

اولین (Toric Implantable Collamer Lens (TICL در سال 1999 توسط آقای دکتر توماس نوهان (Thomas Neuhann) در مونیخ گذاشته شد و در سال 2002 اولین عمل در امریکای شمالی توسط Gimbel و Zienba گزارش شد.

این لنز توسط کمپانی STAAR تولید می گردد.

Toric ICL یک لنز فیکیک اتاق خلفی می باشدوطوری طراحی شده که نسبت به عدسی طبیعی قوس قدامی می یابد. این لنز از الیاف كلاژن هیدروفیلیک و سازگار با بدن (بافت اسكراخوك) ساخته شده است و دارای نفوذ پذیری بالا نسبت به اكسیژن و مواد مغذی مایع زلالیه است.

لنز ICL توریک از نظر ساختار، اندازه و ضخامت کاملا" مشابه اسفریک ICL است.

لنز اسفریک ICL در سال 1995 در انسان مورد استفاده قرار گرفت و دارای تائیدیه FDA می باشد. گزارشات در مورد مطالعه کاربرد ICL در اصلاح نزدیک بینی بالا توسط(Food and Drug administration (FDA امریکا همراه با مطالعات جهانی حاکی از اثر بالای این لنز در اصلاح دید و همچنین بهبودی بهترین دید اصلاح شده همراه با حداقل عوارض حین عمل یا پس از عمل بوده است و توانسته یک دید سریع و پایدار همراه با قدرت بالای پیش بینی ایجاد نماید.

مطالعه بالینی کاربرد ICL توریک در اصلاح نزدیک بینی بالا همراه با آستیگمایسم در آمریکا توسط FDA در ماه May 2002 شروع شده است و در اروپا به طور وسیع مورد استفاده قرار گرفته است.

محاسبه قدرت لنز در ICL توریک بر اساس روش Astigmatic Decomposition که توسط Sarver و Sanders توضیح داده شده می باشد.

در این فرمول قدرت ICL توریک با سیلندر مناسب برای بیمار را بر اساس Manifest refractive cylinder بیمار تعیین می نماید. ICL توریک طوری طراحی شده که در هنگام کارگذاری لنز حداقل جابجایی و چرخش را لازم داشته باشد و حداکثر میزان چرخش 22.5 درجه در جهت حرکت عقربه های ساعت یا بر خلاف جهت عقربه های ساعت از محور افقی ˚180است تا اصلاح کامل انجام شود. توریسیتی لنز بر اساس محور سیلندر مثبت بیمار طراحی شده است. لنز دارای یک سطح قدامی محدب و سطح خلفی مقعر همراه با مارکرهای مشخص کننده محور لنز می باشد.

این لنز در cilliary Sulcus جلوی زنولاهای قدامی قرار می گیرد. اندازه آن از 11.5 تا 13.5 میلیمتر و اندازه اپتیک آن از 4.65 تا 5.5  میلیمتر متغیر است.
تعیین اندازه دقیق و مناسب ICL در هر بیمار یکی از مهمترین مراحل ارزیابی قبل از عمل میباشد.
جزء اسفریک لنز قادر به اصلاح نزدیک بینی از 3.0 - دیوپتر تا 20.0 - دیوپتر و بخش سیلندر لنز از 1.0 دیوپتر تا 4.0 دیوپتر است.

 

 

 

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر هاشمیان می باشد.

طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طب نگار