صفحه اصلی > عینک طبی


عینک طبی

 

عینک ها از نظر مبدا ممکن است قدیمی باشند اما به علل متفاوتی تاکنون استفاده از آنها هنوز متداول است هرچند با لنزهای تماسی و جراحی های رفراکتیو جایگزین شده است . قابهای عینک ( فریم ) با علائم تجاری متفاوتی در بازار موجودند . حتی برای نوجوانان که ترس از مسخره شدن بدنبال استفاده از عینک وجود دارد هم گاهی بدلیل شخصیتهای تخیلی مانند هاری پاتر استفاده از عینک مد می شود .

 

مواد متشکله فریم عینک :

 

این مواد با پیشرفت مواد پلاستیکی و فلزات جدید ، دچار تحولات زیادی گردیده است . فریم ها عموما از پلاستیک یا فلز ساخته شده اند اما ممکن است از هر ماده دیگری نیز ساخته شوند . عینکهای ایمنی از مواد پلاستیک بسیار سخت مانند پلی کربنات ساخته شده اند . اگر پوست شما حساسیت دارد لازم است از فریم های از جنس مواد کم حساسیت مانند تیتانیوم یا استیل بدون رنگ استفاده کنید تا دچار درماتیت تماسی نشوید .
برخی فریم ها دارای اجزایی هستند که در محل خاص خود با پیچ یا به گونه ی دیگر مستقر می شود . این مدل مربوط به آینده است که شما می توانید با لنز یکسان قسمتهای مختلف فریم را مثلا در ترکیب رنگ عوض کنید .
انواع فریمهای کنونی بسیار قابل ارتجاع ( تا شدن ) هستند که احتمال شکستن آنها را کاهش می دهد . فنر و اتصال لولا نیز قابل ارتجاع می باشد . این فریمها به دلیل ماندگاری طولانی برای عینک کودکان مفیدند . بهبودی محل قرارگیری عینک بر روی بینی ( nose pad ) نیز باعث راحتی و طرز درست قرار گرفتن عینک در جلوی صورت شده است . پدهای بینی سلیکونی جدید از سرخوردن جلوگیری می کند و همچنین سبکتر و نرم تر است و کمتر قابل دیدن می باشد .

 

لنزهای پیشرفته عینک :

 

ممکن است دلیل دیگری که باعث تداوم استفاده از عینک شده است را در طراحی جدید لنزهایی دانست که دبه چشمها کمک می کنند بهتر ببینند و جذاب تر به نظر برسند حتی اگر شماره آن بالا باشد . زیرا لنزهای جدید بسیار نازک از لنزهای قدیمی می باشند . عینکهای ته استکانی دیگر ناپدید شده اند .
رایج ترین لنزهایی که امروزه نسخه می شوند شامل موارد زیر هستند .
لنزهای آسفریک که در سطح دقیقا گرد نیستند ، امروز طراحی شده اند تا از پخش نور که با لنز های سنتی وجود داشت جلوگیری شود . این طراحی لنزها را نازکتر و شفاف تر می سازد .
مواد با ضریب شکست بالا همچنین باعث می شوند که لنزها نازک تر و شفاف تر باشند . زیرا این مواد پلاستیکی خاص نور را بیشتر می شکنند و به فوکوس بهتر شما کمک می کنند. بدلیل اینکه میزان پلاستیک کمتری با این مواد مورد نیاز است پس لنز باریک تر می شود .
لنزهای ساخته شده بر اساس تکنولوژی جبهه ی امواج که از چشم شما بدست آمده ، کمک می کند شما دید بهتر و تیزبینی بیشتر داشته باشید .
پلی کربنات یک نوع پلاستیک نشکن می باشد که یک پیشرفت عمده در لنزهای پلاستیکی ساخته شده می باشد .
این لنزها چون ضریب شکست بالا دارند نازکتر و شفاف تر از لنزهای پلاستیک معمول می باشند. بدلیل اینکه این لنزها سفت و ضد خش می باشند برای بزرگسالان فعال و کودکان توصیه می شوند .

 

لنزهای فوتوکرومیک :

این لنزها دارای پوشش شیمیایی یا موادی در داخل خود می باشند که در موقعیت روشنایی ، تیره می شوند و بلافاصله در نور اتاق یا در شب به حالت نرمال برمی گردند .

 

لنزهای پلاریزه ( قطبی کننده ):

که هاله و نور منعکس شده از اطراف و سطوح براق ( مانند آب ) را خاموش می کنند ( مانع رسیدن به چشم می شوند ) و خستگی چشم را کاهش می دهند .
پوشش های ضد رفلکس که بطور معمول برای اکثر لنزها استفاده می شود . اینها نورهایی که بطور معمول در لنز منعکس می شوند را از بین می برند و در نتیجه ظاهر عینک را بهتر و استفاده از آن را راحتتر می کنند . همچنین پخش نور و خستگی چشم را کاهش می دهند .
پوشش های دیگر لنزها شامل ضد خش ، مانع اشعه ماوراء بنفش و پوشش آئینه می باشد .
 

 

 

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر هاشمیان می باشد.

طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طب نگار