صفحه اصلی > جراحی عیوب انکساری > اصول جراحی عیوب انکساری >طرح برداشت لیزری


طرح برداشت لیزری

 

امروزه بر اساس پیشرفهایی که در ارزیابی بیماران قبل از عمل به وجود آمده و انتقال این اطلاعات به سیستم لیزر در هنگام عمل، طرح انجام لیزر به سه روش انجام می پذیرد.

 1. روش مرسوم Conventional Laser Surgery

 2. روش اپتیما Optimized Laser Surgery

 3. روش لیزر بر اساس خصوصیات اپتیکی ومیزان اعوجاج هر چشم Wave front- guided laser surgery

روش سنتی (conventional): لیزر اگزایمر انحنای قرنیه را با روشهای برداشت متفاوت با توجه به نوع عیب انکساری تغییر میدهد. این برداشت با دو روش scanning Slit و Flying Spot با توجه به نوع دستگاه انجام می شود. سیستم ردیابی چشم نیز در برخی سیستمها حرکتهای کوچک چشم را ردیابی می کند.

 

جراحی لیزری رفراکتیو سنتی:

 • ممکن است حساسیت کانتراست را کاهش دهد

 • اعوجاجات (Aberration) درجه بالا را به دلایل زیر افزایش می دهد:

 • الف) در اصلاح عیوب انکساری افزایش می یابد.

 • ب) اصلاح عیوب انکساری با شماره بالا (نزدیک بینی بالای 6 و دوربینی بالای 5) باعث افزایش اعوجاجات رده بالا می گردد.

 • حدت بینایی در دید رانندگی در شب را کاهش می دهد.

روش اختصاصی یا هدایت شده بر اساس جبهه امواج (Wave front): این الگو در برخی دستگاه ها وجود دارد. آنالیز wave front جزئیات اپتیکی چشم فرد و اندازه مردمک را بر روی یک نقشه ارزیابی می کند.این نقشه برای هر شخص منحصر به فرد است و اندازه گیریها، توسط استانداردهای اعوجاجات اپتیکی تشریح می شود. اعوجاجات رده پائین شامل آستیگماتیسم منظم و defocus (شماره چشم) می باشد. اعوجاجات رده بالا شامل یک سری موارد اختلال اپتیکی می باشد که در گذشته به عنوان آستیگماتیسم نامنظم (که توسط عینک اصلاح نمیشود) شناخته می شد. اصلاح با روش اختصاصی باعث بهتر شدن دید در نور کم نسبت به روش معمولی می شود. برداشت آسفریک قرنیه نیز در این روش طراحی شده است که مانع ایجاد اعوجاجات اسفریکال به دلیل حفظ حالت prolate قرنیه میشود. این امر نیز دید در نور کم را نسبت به روش سنتی بهتر میکند.

 

اعوجاجات رده بالا (High Order Aberration) می تواند باعث:

 1. اختلال دید شب شبیه پخش نور، هاله بینی و starbursts شود.

 2. حساسیت کانتراست کاهش می یابد.

برداشت از قرنیه با روش اختصاصی که از اطلاعات ابیرومتری wave front استفاده می کند باعث کاهش ایجاد اعوجاجات رده بالا می شود و اعوجاجات موجود را نیز کاهش می دهد. چشمهایی که سالم هستند و جراحی رفراکتیو قبلی نداشته اند معمولا" آستیگماتیسم نامنظم کمی دارند که در دید ایجاد اختلال نمی کند. چشمهایی که سالمند و اعوجاجات رده بالای قبل از عمل کمی دارند هم از روش جراحی customized سود می برند. چون این روش مانع ایجاد اعوجاجات رده بالا به خصوص نوع اسفریکال می شود. این اعوجاج می تواند کیفیت دید را به خصوص در نور کم تحت تاثیر قرار دهد. در تعدادی افراد با آستیگماتیسم نامنظم می توان با روش هدایت شده wave front که تنها بر اساس توپوگرافی قرنیه عمل می کند هم آنها را درمان کرد.

 

Customized Ablation یا اصلاح دید منطبق بر خصوصیات هر چشم

علاوه بر عیوب انکساری نزدیك بینی، دوربینی و آستیگماتیسم، عوامل دیگری نیز بر کیفیت دید ما تاثیر می گذارند که از آنها اصطلاحا بعنوان " Aberrationهای رده بالای چشم" نام می برند. در جراحی عیوب انکساری به روش سنتی (یعنی لیزیک و لازک و PRK معمولی که عمده بیماران با این روشها عمل شده و می شوند)، بخش عمده ای از Aberrationهای رده بالا اصلاح نشده باقی مانده و یا حتی در مواردی بعد از عمل افزایش می یابد.
با تکنولوژی Customized Ablation و اندازه گیری Aberrationهای رده بالای چشم، در حال حاضر این امکان فراهم شده تا با دقت بیشتری بتوان عیوب انکساری را اصلاح نمود و کیفیت بینایی بهتری را برای بیمار در مقایسه با روشهای سنتی ایجاد نمود. باید بدانیم که Aberrationهای رده بالا در هر فرد متفاوت از فرد دیگر است. این بدان معناست که دو نفر با شماره عینک کاملا یکسان، Aberrationهای رده بالای متفاوتی دارند. حال در روش سنتی این دو نفر، به یک شکل قرنیه آنها با لیزر تراش داده می شود، اما با تكنولوژی Customized Ablation، برنامه تراش لیزر این دو نفر متفاوت از همدیگر و منطبق بر خصوصیات چشم آنها خواهد بود و اصلاح دید برای هر فرد بطور اختصاصی و براساس Aberrationهای چشم همان فرد طراحی و اجرا می گردد.
جراحی های لیزیك، لازک و PRK هر سه می توانند با تكنولوژی Customized Ablation انجام گیرند و نتایج بسیار عالی تری را به همراه داشته باشند .

 

جراحی عیوب انکساری با هدایت Wave front (هوشمند) می تواند:

 • باعث حساسیت کانتراست بهتر شود.

 • اعوجاجات رده بالای کمتری ایجاد کند.

 • در درمان اعوجاجات کلی، رده بالا و رده سوم از روش معمولی موثرتر است.

 • مزیت مهم این روش در حفظ بیشتر بافت قرنیه و برداشت کمتر ضمن عمل در حد 20 تا 25 درصد روش جراحی سنتی می باشد.

از لحاظ بالینی مناسب ترین روش ارزیابی موفقیت اصلاح Wave front شامل:

 • بهبود رضایت بیماران

 • حساسیت کانتراست بهتر می باشد

 

 

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر هاشمیان می باشد.

طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طب نگار